Czy można gruntować natryskowo?
Preparat gruntujący nanosi się na podłoże przeznaczone do wykończenia, aby przygotować je do dalszych prac. Jest to niedrogi produkt, więc lepiej z niego nie rezygnować, ponieważ późniejsze naprawianie szkód to nie tylko spory wydatek, ale również pracochłonna czynność. Zaniechanie gruntowania najczęściej skutkuje pękaniem i łuszczeniem się powłok malarskich, słabą przyczepnością farby czy odrywaniem się jej podczas odklejania taśmy malarskiej. Ponadto widocznymi dość szybko efektami są szpecące przebarwienia kolorystyczne i niejednorodna struktura czy połysk. Do nanoszenia gruntu zazwyczaj wykorzystuje się pędzel tzw. ławkowiec lub wałek. Wielu producentów dopuszcza także gruntowanie pistoletem natryskowym.
Kiedy gruntować ściany?
Gruntowanie jest niezbędne w przypadku nowych niemalowanych wcześniej ścian. Dokładniej – gruntowanie jest obowiązkowe w przypadku nowych tynków gipsowych i mineralnych, nowych gładzi gipsowych, niezaciąganych płyt gipsowo-kartonowych, ścian w stanie deweloperskim (ponieważ zazwyczaj pomalowane są farbą słabej jakości). Należy je także przeprowadzić, gdy z powierzchni zostały zdjęte stare powłoki malarskie oraz gdy z podłoża były usuwane plamy i zacieki lub wykonywano miejscowe poprawki czy uzupełniano ubytki. Natomiast gruntowanie nie jest koniecznością, jeżeli ściany były wcześniej pokryte farbami lateksowymi lub akrylowymi i ich powierzchnia jest jednolita.
Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest potrzebne, możemy przeprowadzić test. Wystarczy, że potrzemy powierzchnię ściany dłonią. Jeżeli pozostanie na niej nalot, to nałożenie gruntu jest niezbędne. Rada! Test wykonajmy w kilku miejscach i za każdym razem sprawdzajmy dłoń! W razie nawet najmniejszych wątpliwości zagruntujmy ściany. To naprawdę niewielki koszt.
Czym gruntować ściany
Do gruntowania ścian przed malowanie służą grunty, czyli preparaty dyspersyjne. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie podłoża i zmniejszenie jego chłonności, ponadto poprawiają przyczepność powłok. Preparaty gruntujące są bezbarwne i stosuje się je na surowe podłoża. Możemy wybierać wśród produktów przeznaczonych od razu do bezpośredniego stosowania lub koncentratów do rozdrabniania z wodą – stosujemy proporcje zalecane przez producenta, informacja ta znajduje się na opakowaniu. Rozdrobiony preparat najlepiej zużyć w całości, ponieważ preparat pozostawiony na dłuższy czas może zostać mikrobiologicznie skażony, może również dojść do jego zagrzybienia.
Ściany może również gruntować za pomocą farb podkładowych (gruntujących). Służą przede wszystkim do wzmocnienia podłoża, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru. Przeznaczone są na powierzchnie o niskiej chłonności oraz wcześniej malowane. Farby podkładowe są zabarwione – zazwyczaj na biało, dzięki czemu ujednolicają kolor podłoża oraz poprawiają krycie produktów nawierzchniowych. Są szczególnie polecane do ścian pomalowanych na intensywne kolory.
Gruntowanie agregatem – czy warto
Chociaż gruntowanie jest łatwe, należy przeprowadzić starannie, aby nie powstały żadne smugi ani zacieki – może się zdarzyć, że błędy te będą widoczne na pomalowanej ścianie, skutecznie niwecząc efekt naszej pracy. Bezpiecznym rozwiązaniem jest nakładanie gruntu pistoletem, ponieważ umożliwia równe pokrycie całej powierzchni preparatem gruntującym. Ponadto znacznie przyspiesza prace, co ma znaczenie, gdy zamierzamy gruntować duże powierzchnie. Preparaty wodne możemy aplikować nawet za pomocą spryskiwacza ogrodowego, ale profesjonalnym urządzeniem jest agregat malarski.
Gruntowanie ścian pistoletem – ważne!
Zanim rozpoczniemy gruntowanie agregatem, dobrze jest przeprowadzić test, który pomoże nam dopasować wielkość strumienia i ciśnienie pistoletu. Uwaga! Nie przeprowadzamy go na ścianie! Możemy do tego celu wykorzystać duży kawałek tektury. Ustawienie ciśnienie jest ważne, ponieważ za wysokie uniemożliwi równomierne pokrycie ściany, natomiast zbyt słabe nie zapewni odpowiedniego krycia. Ponadto upewnijmy się, że konsystencja preparatu gruntującego jest odpowiednia.
Gdy wszystko jest w porządku, możemy rozpocząć gruntowanie ścian pistoletem – urządzenie trzymamy w odległości 15-20 cm od ściany, dzięki czemu ograniczymy straty materiału. Najlepiej preparat najpierw nanieść w miejscach trudnodostępnych i narożach pomieszczenia, a następnie miarowo oraz płynnie spryskiwać całą powierzchnię z taką prędkością, z jaką byśmy gruntowali wałkiem lub pędzlem.
Spryskiwanie ścian możemy przeprowadzić zarówno w pionie, jak i w poziomie, ale zawsze ciągłym, równym strumieniem. I co ważne, nie należy przerywać spryskiwania np. w połowie ściany – pokrywamy całą powierzchnię. Lepiej także nie mieszać preparatów gruntujących różnych producentów, ponieważ – mimo podobnego przeznaczenia – mogą się różnić składem chemicznym, co negatywnie wpłynie na efekt.
Pamiętajmy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort pracy. Niezbędne jest ubranie ochronne, maseczka i okulary ochronne. Zasłońmy również włosy. Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej +10oC.